logo

hayat

  1. çekirdeğe hayat girmezse asla neşv ü nema bulamaz. yani taşı toprağa koyduğunda ağaç çıkmaz. ama çekirdeği toprağa koysan hayata mazhar olur. demek çekirdekte hayattardır (meyve çekirdeği (ahir)). yani o çekirdeğin de bir hayattan geldiğini gösteriyor (çekirdek-i asli (evvel)). hayat ise maddi birşey değil ki kopyalanabilsin veya sebeplere bağlanabilsin. demek hayatın sebepsiz, esbabsız, perdesiz, doğrudan kudret-i ilahiyeye bağlı olmasının bir sırrı bu. hayattar olan hayattan gelir. ölü birşeye dışarıdan hayat verilemiyor ama o hayattar bir canlıdan geliyorsa o zaman hayata mazhar olabilir.
  2. hiçliğine ilerleme de merdivenler, basamaklar, elbiseler ve meleke haline getirme
  3. “sermede yayınlan” S. 121

“sermedi” zamana baktığını kabul edersek, burada zamanın “genişlik” ifadesi olduğunu, göreceliği belirttiğini söyleyebiliriz : öyleyse ;  kalb ve ruhuna göre herkesin zamanı belli bir genişiliktedir

  1. eleğin ne kadar ince olursa o kadar çok sallaman gerekir (katıları), ve ne kadar sıkı olursa (kumaş süzgeç, sıvılar için ) o kadar beklemen gerekir. dimağın mertebeleri ve fikrin olgulaşması ve inceleşmesi de böyledir. tahayyülden itikada kadar herşey inceleşir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir