logo

Haritanın zıt kutupları perspektifinde 6. Ve 12. ev :

haritanın kuzey kutbu senin şahsına ait hayat alanlarını temsil ederken güneyi başkalarına ve topluma ait hayat alanlarını temsil ediyor.

Yani 1. Ev sen iken karşısındaki  7. ev senden başka herkesi, özellikle eşini ve ikili ilişkileri temsil ediyor, 2. Evin senin maddi kaynaklarını ve karşısındaki 8. Ev başkalarının maddiyatını, 5. Ev bireyselliği 11. Ev toplumsallığı vs.

Asıl bahsetmek istediğim ise 6. Ve 12. Ev aksı ki en garip ve ilginç ve üzerinde durulması gereken evler olsa gerek. Bu iki evi anlamak için birini iyi anlasak yeter belkide.

Başta söylediğimiz perspektifle 12. Eve bakacak olursak, 6. Ev kişinin kendi rutün ve sağlık hayatını temsil ediyor ise 12. Ev bize toplum sağlığını anlatır. Öyleyse 6. Evdeki bir gezegen kendi sağlığına ve rutin hayatına ve de bunların ahvaline dair bilgiler veriyorsa demek 12. Ev kişisi daha üst bir sağlıkla ilgilenmek durumunda ki bu kişi toplumun sağlığından, çevrenin sağlığından müthiş tesir alıyor demektir. Dolayısıyla bu kişi kendinden önce topluma tepki veren bir kişi olduğu söylenebilir. Bilmana bu kişi toplum sağlığıyla uğraşan biri olabilir. Dolayısıyla elbette bu kişi toplumsal ahlakın ve çevresinin sağlıksızlığından olumlu veya olumsuz etkilenecektir yada kendisi kendi toplumunu belirlemek durumunda kalacaktır. Nasıl bir insanlığın içerisindeyse öyle bir ahlak ve sağlık kendine yansıyacak.

Yine bu perspektifle 12. Ev bir kayıp evi değil aksine daha ciddi kazanımlardır. Örneğin 12. Evdeki güneş, kendi babasını temsil etmeyip toplumsal bir babayı temsil ettiğinden bu kişi kendi babasına bedel hariçte bir çok babası olacaktır.

12. evdeki satürn, kendi sağlığına bedel toplum sağlığını kontrol etmek durumunda kalan bu kişinin kendini topluma adaması gayet mantıklı. Ve toplumsal hastalıkların kendisinde karşılık bulması makul bir anlam olması sebebiyle elbette bilinaçltı bu noktada devreye giriyor. Kişinin hastalıkları bizzat kendisinden değil başkalarından kaynaklanıyor olabilir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir