logo

kader

  1. nasıl ki çekirdek kader kalemiyle programlandığından fidan olup büyüyüp dal budak salıp yapraklar verip güzel renklerini ve meyvelerini ortaya koyacaktır ve bundan şüphe edilmez. neşv ü nema bulurken bir irade kullanmaz. aynen böyle de sen de kaderinin meyvelerini vereceksin. O’nun işine karışma yeter ki, o çekirdeğini ve hayatını muhafaza edecektir.

———— 23, m.69, 44

  1. nasıl ki soyunmuş bir ağaç fırtınada zarar görmezken, yapraklı, dalı budağı çok olan ağaç fırtınada daha çok kuvvete karşı olduğundan en çok zararı o görür. aynen öyle de insan ne kadar çok şeyi takınır temellük eder ise fırtına zamanı o kadar zor durumda kalır.
  2. nasıl ki başka bir memlekete gitsen orada kendi memleketine dair şeyler, insanlar, adetler, şefkatler görsen kendini memleketinde annemin yanında gibi hissedersin. işte nereye gitsem aynı hava, aynı bulut, aynı güneş, aynı sema, aynı kanunlar ve daha ziyade şefkat ve muhabbet ile Cenab-ı Hak heryerde seninle olduğunu ve heryer benim memleketim olduğunu gösteriyor.
  3. herşey bir noktaya gider, ona ulaşmak olmaz ; ancak ona gittiğini bilebilirsin. (sonsuza giden aynı aralıklarla parelel dizilmiş çizgileri düşünürsek)
  4. Rububiyeti tasdik ile uluhiyet anlaşılıyor ve gözüküyor. Allahın rububiyetine ayinedarlığın nisbetinde uluhiyetini görürsün. yani mesela sen Padişaha imtisal ve teslimiyetin ölçüsünde O’nun padişahlığını anlayabilir ve O’na yaklaşabilirsin.
  5. uluhiyete ayinedarlığın ile rububiyet gözükür. rububiyetten gelen emanetini almak için uluhiyete ayinedarlığını ifade et. (hasan abi)
  6. insan rububiyete kanaat ederek uluhiyeti kabul etmiş oluyor. rububiyete karşı gelmeyi ihsas eden şeyler -Allah muhafaza- uluhiyeti kabul etmemeyi ihsas ediyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir