logo

geçmişin yükü

hayatta iğneden ipliğe herşeyi öğrenmenin anlamı nedir ? soruyu tam olarak doğru sormadım sanırım. herkes hayatta herşeyi öğrenir, ve öyle yaşar. fakat en temel ve en insani ve yaşama dair şeyler kolayca en kısa zamanda ve ilk olarak öğrenilir ki bu yaşamın zeminini oluşturur. bahsettiğim öğrenme mevzuları en başta bunlar ve asıl soru bunları öğrenmekte neden bu kadar geç kaldık yada şimdi neden öğrenemiyoruz, öğrenmekte zorlanıyoruz.

insanlar ömrünün ilk yıllarında bunları öğrenerek yaşam temellerini ve biçimlerini oluşturarak uzun arayış ve bocalamalarının içinde bulunmazlar. ancak aile yaşamı problemli bireyler anne babadan ve en yakınındaki insanlardan öğrenmesi gereken bu temel değerleri öğrenemedikleri için hayatlarının zemini kaygan ve kırılgan olduklarından daima arayış ve bocalamalar içinde bir ilerleme kaydetmekte zorlanır.
diğer taraftan anne babadan gelen yükler, hatalar günahlar olduğu gibi bu bireylerin sırtına yük olur, bir taraftan bu yüklerden kurtulmak diğer taraftan yaşam temellerini oluşturma mücadelesi epey zaman alacaktır.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir